Chiny. Zmarł więziony biskup
W wieku 81 lat w Chinach zmarł ks. bp Johannes Gao Kexian z Kościoła "podziemnego". Informacja ta została potwierdzona przez włoską agencję Asia News.
Ordynariusz Yantai od pięciu lat był więźniem policji. Do Pana odszedł 24 stycznia br. wieczorem w szpitalu w mieście Bingzhou (Shandong). Doczesne szczątki księdza biskupa zostały spalone dzień po śmierci i pochowane w obecności samych tylko policjantów. W ceremonii nie wzięli udziału ani krewni zmarłego, ani nikt z wiernych. Przed śmiercią ksiądz biskup nie mógł też przyjąć sakramentów.
Długotrwały brak jakichkolwiek wiadomości o losie biskupa sprawił, że we wrześniu ubiegłego roku rozeszła się pogłoska o jego śmierci, która również dotarła do Watykanu. Jak przypuszcza Asia News, ksiądz biskup najprawdopodobniej już wtedy czuł się bardzo źle. Teraz wiadomość o śmierci hierarchy potwierdziły liczne źródła w Shandong. Świętej pamięci ks. bp Gao miał 81 lat. W czasach seminarium spędził wiele lat w obozach pracy. Na kapłana został wyświęcony w lipcu 1983 r. Dziewięć lat później został biskupem.
Aresztowano go 16 października 1999 r. w czasie, gdy przeprowadzał wizytację kilku rodzin. Od tego czasu ślad po nim zaginął. Asia News przypomniała, że w rękach chińskiej policji przebywa jeszcze dwóch biskupów z Baoding (Hebei), ordynariusz tej diecezji ks. bp Jakub Su Zhimin, uprowadzony w 1997, i jego sufragan ks. bp Franciszek An Shuxin, zatrzymany rok wcześniej. Księdza biskupa Su widziano w szpitalu w Baoding, skąd zniknął bez wieści.


Nasz Dziennik, 2.02.2005

Zobacz także: