Masonki feministki
Kobiety należące do masonerii odgrywają w życiu społeczno-politycznym Francji coraz większą rolę. Jak poinformował francuski miesięcznik zajmujący się tematyką gospodarczą "L'Expansion", członkinie Wielkiej Kobiecej Loży Francji (GLFF) są głównym filarem ruchu feministycznego.
Mimo dość krótkiej historii Wielka Kobieca Loża Francji rozwija się bardzo dynamicznie. Gdy powstawała w 1946 r., liczyła zaledwie 20 członkiń. Obecnie ma ona swoje struktury w Wenezueli, Polsce, Izraelu i w Afryce. Należy do niej 11 tysięcy 600 kobiet zgrupowanych w 361 lożach. We Francji jej głównymi adeptkami są nauczycielki, działaczki związków zawodowych, artystki oraz kobiety na kierowniczych stanowiskach.
GLFF ma bardzo destrukcyjny wpływ przede wszystkim na życie społeczne i polityczne. Kobieca masoneria bardzo wiele zrobiła na rzecz przyjęcia przez francuskie Zgromadzenie Narodowe ustawy zabraniającej noszenia w miejscach publicznych symboli religijnych. Walczy też ona o "równouprawnienie kobiet, feminizację słownictwa i przeciw wszelkiemu integryzmowi". GLFF była też jednym z głównych inicjatorów wprowadzenia w życie tzw. prawa równości, zakładającego umieszczanie na listach wyborczych takiej samej liczby kobiet i mężczyzn.
Mniejsze wpływy ma GLFF w sferze gospodarczej. Niemniej masonki są bardzo aktywne w tradycyjnie uważanych za masońskie francuskich firmach, takich jak np. telewizja TF 1, towarzystwo ubezpieczeniowe Société General czy grupa hotelowa ACCOR.
Wielka mistrzyni loży Marie-Francoise Blanchet ogłosiła nawet, że kobiety mogą zapisywać się do GLFF korespondencyjnie, bo jest ona "dyskretna, a nie sekretna". Blanchet przekonuje, że "studiowanie" dwa razy w miesiącu masońskich rytuałów i symboliki "przemienia siostry z nieokrzesanego kamienia, w kamień ociosany" i pozwala im na ich "afirmację w życiu codziennym". - Dzięki temu potrafią one przewodniczyć konferencjom poświęconym aktualnej tematyce, tworzyć skuteczną opozycję, wpływać bez podnoszenia głosu na opinię różnych grup ludzi. Loża uczy też swoje adeptki, jak przejmować władzę w świecie zdominowanym przez mężczyzn - tłumaczyła przywódczyni francuskich masonek.
Ważną rolę w realizacji tych celów spełniają wspólne kolacje po każdym masońskim obrzędzie, w czasie których jej uczestniczki wymieniają między sobą adresy i telefony.


Nasz Dziennik, 05.01.2005

Zobacz także: