Dzieci? Nein!
Niemcy starzeją się i wyludniają w zastraszającym tempie, i to nie tylko na słabo uprzemysłowionym wschodzie, ale także w wielu regionach zachodnich. Brak dzieci oznacza na dłuższą metę koniec gospodarczej prosperity i dobrobytu.
Obecnie na przeciętną Niemkę przypada średnio 1,37 dziecka, podczas gdy do odtworzenia populacji potrzebny jest wskaźnik 2,1. Bezdzietność stała się zjawiskiem kulturowym. Jedna trzecia kobiet urodzonych w 1965 r. nigdy nie urodzi dziecka.
Z wyliczeń demograficznych wynika, że gdyby do Niemiec nie napływali cudzoziemcy, w 2050 r. z 82 mln. mieszkańców zostałoby zaledwie 50 mln. Jeśli zaś rocznie w Niemczech będzie się osiedlać 200 tys. imigrantów (tak jak od lat się dzieje), to liczba ludności spadnie do 70 mln.
Najlepsze perspektywy na przyszłość mają dwa południowe regiony - Badenia-Wirtembergia i Bawaria: mają najmłodsze, najlepiej wykształcone społeczeństwo, największą siłę nabywczą i najlepsze wyniki gospodarcze. Jednak i tu rodzi się za mało dzieci, a sytuacja nie pogorszy się tylko dlatego, że napływają tu nowi mieszkańcy z regionów Niemiec pogrążonych w kryzysie.
Najgorzej jest i będzie w b.NRD, a także w Berlinie i innych wielkich miastach - Hamburgu i Bremie - oraz w Kraju Saary. W 2020 r. pustkami będą świecić całe środkowe Niemcy, od Saksonii i Turyngii aż po Zagłębie Ruhry - te regiony stracą nawet do 15 proc. mieszkańców!

Gazeta Wyborcza, 05.05.2004

Zobacz także: