Kącik oręża
SW-4 w Siłach PowietrznychSW-4 Puszczyk - to nazwa śmigłowców nowej generacji przekazanych 16 listopada 2006 r. wojsku przez PZL Świdnik. Ceremonia poświęcenia i przekazania pierwszych dwóch maszyn odbyła się w dęblińskiej Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.
Chrztu śmigłowców dokonała Zofia Rusecka, legendarna łączniczka Armii Krajowej. Przejęte przez Siły Powietrzne maszyny to realizacja pierwszego, wstępnego zamówienia na dwa śmigłowce tego typu. W tym samym dniu podpisano umowę MON z PZL Świdnik, która przewiduje dostawę dla armii dalszych 22 śmigłowców. Koszt jednego helikoptera wynosi ok. 5 mln zł. SW-4 przeznaczony jest do szkolenia pilotów, wszelkiego rodzaju działań patrolowych i rozpoznania. Posiada duży zasięg lotu.
Projektowanie nowego lekkiego 4-5 miejscowego jednosilnikowego śmigłowca rozpoczęto w 1985 r. W sumie zbudowano cztery prototypy - dwa do prób naziemnych i dwa do prób w locie. 15 listopada 2004 przedstawicielom Sił Powietrznych i mediów został zaprezentowany pierwszy seryjny śmigłowiec PZL SW-4.
Nowy produkt PZL Świdnik ma w pierwszej kolejności zastąpić używane dotąd do szkolenia pilotów wysłużone i drogie w eksploatacji 9-miejscowe śmigłowce Mi-2. Dostarczone właśnie pierwsze 2 Puszczyki będą używane do celów szkoleniowych w dęblińskiej WSOSP.
Kontrakt z MON bardzo ułatwi PZL Świdnik wejście z helikopterem SW-4 na rynki światowe.

Źródło: Nasz Dziennik; Lotnictwo.net, Wiraże