Kącik oręża
Nowe - stare Mi-17MON zakupiło dla wojsk wysyłanych do Afganistanu 7 śmigłowców Mi-17-1W, przystosowanych do działań w górach. Niestety nie są to maszyny nowe, przeszły jednak gruntowną modernizację w Petersburgu, dzięki czemu mają przedłużony resurs o 12 lat. Zakupiono je od spółki Bumar. Początkowo miały trafić do sił lotniczych Iraku. Irakijczycy zrezygnowali jednak z transakcji, śmigłowce trafią więc do naszych wojsk lotniczych. Dzięki temu zakupowi polscy żołnierze w Afganistanie będą miały możliwość natychmiastowego wsparcia oddziałów i zapewnienia własnej ewakuacji medycznej.

Śmigłowce różnią się od używanych dotąd w lotnictwie polskim siedmiu Mi-17 przede wszystkim mocniejszymi silnikami, dzięki czemu mogą latać na wysokich pułapach. Maszyny zostały dostarczone pod koniec grudnia do Bydgoszczy. Teraz zostaną doposażone i zmodernizowane najprawdopodobniej w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Na pewno w ciągu kilku miesięcy otrzymają dodatkowe opancerzenie oraz systemy samoobrony. Kabiny i system oświetlenia zewnętrznego będą przystosowane do lotów z użyciem okularowych wzmacniaczy obrazu (NVG). Już wcześniej śmigłowce na życzenie Irakijczyków były dostosowane do instalacji broni strzeleckiej w oknach i drzwiach. Dodatkowo otrzymają zapewne stelaż do montowania karabinu maszynowego (7,62 mm lub 12,7 mm) w tylnej części kadłuba. Na pewno zmodyfikowany będzie system łączności.

Mi-17 zabiera na pokład do 30 ludzi. W razie potrzeby może ewakuować do 20 rannych.

Mi-17 mają wesprzeć z powietrza polski batalion, który będzie działać w Afganistanie, w tzw. Regionie Wschód. To górzysty teren. Za region odpowiadają Amerykanie. "Będą tam stacjonować trzy bataliony amerykańskie i jeden polski"- powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor. "Pewne zadania będziemy wykonywać razem z Amerykanami. Jeżeli będą to zadania trudniejsze, dostaniemy dodatkowo od nich wsparcie lotnicze i wsparcie w zakresie rozpoznania" - dodaje.

Na podstawie RAPORT 01/2007, Dziennik