Sekcja Rycerska Lepanto
Rycerze Lepanto w Trójmieście
W piątek 12 maja po raz pierwszy Sekcja Lepanto wybrała się nad Bałtyk. Po noclegu i Mszy św. w Oliwie udaliśmy się do Gdyni. Podjechaliśmy na skwer Kościuszki. Z daleka przyciągała oczy piękna sylwetka niszczyciela ORP "Błyskawica". Obok strzelały w niebo maszty żaglowców: "Daru Młodzieży", "Daru Pomorza" i "Zawiszy Czarnego". Niestety ograniczony czas pozwolił nam tylko wejść na pokład "Błyskawicy", żaglowce obejrzeliśmy jedynie z zewnątrz. Potem Gdańsk. Tam podziwialiśmy wnętrze największego na świecie kościoła ceglanego - kontrkatedry Mariackiej oraz kilku innych świątyń. Następnie udaliśmy się na Długie Pobrzeże, by oglądnąć bramę obronną - słynny Żuraw oraz statki cumujące przy nabrzeżach Motławy. Przez Zieloną Bramę weszliśmy na Długi Targ - wizytówkę miasta. Historię Gdańska przybliżyły nam wystawy w Dworze Artusa oraz Ratuszu. Na koniec popłynęliśmy kutrem ucharakteryzowanym na galeon o historycznej nazwie "Lew" (w bitwie pod Oliwą" brały udział dwa okręty o podobnej nazwie - pinka "Żółty Lew" oraz fluita "Biały Lew") aż pod pomnik Obrońców Wybrzeża wznoszący się na Westerplatte. Po drodze mieliśmy okazję oglądnąć port, cumujące w nim statki, doki pływające, potężne bastiony Wisłoujścia - starej twierdzy broniącej dostępu do Gdańska itd.
Niedzielę rozpoczęliśmy od wysłuchania Mszy św. w pocysterskiej bazylice św. Trójcy w Oliwie. Zabytkowe wnętrza oraz dźwięk sławnych organów oliwskich tworzyły niezapomnianą atmosferę. Szczęśliwym trafem kazanie podczas Mszy św. współgrało z sobotnim wykładem analizującym zadania katolików w dechrystianizującej się Europie.
Przed południem opuściliśmy Trójmiasto, aby udać się pociągiem do byłej stolicy Państwa Krzyżackiego - Malborka. Gotycka architektura trzech zamków, Pałacu Wielkiego Mistrza, potęga średniowiecznych umocnień, zgromadzone we wnętrzach militaria porywały wyobraźnię. Los Państwa Zakonnego, które w końcu zniszczyła pycha i odejście od przestrzegania reguły, ostrzegał, że najpotężniejsze państwo nie ostoi się, gdy jego instytucje będą działać wbrew prawu Bożemu.
Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, a tyle jeszcze miejsc warto by zwiedzić na naszym Pomorzu Gdańskim...