PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Homary i króliki w Wersalu

W środę 10 września przed pałacem w Wersalu zebrało się 25 osób, by zaprotestować przeciwko wystawie współczesnego amerykańskiego artysty Jeffa Koonsa, który do końca grudnia prezentuje 17 swych dzieł w zabytkowych wnętrzach pałacu - między innymi w słynnej galerii luster, apartamentach króla i królowej, a także na zewnątrz - w ogrodach. Koons jest jednym z najlepiej sprzedających się i najbardziej rozreklamowanych przedstawicieli pop-artu. We Francji nigdy dotąd nie wystawiał i jego ekspozycja w dawnej siedzibie Ludwika XIV budzi ogromne kontrowersje.

[…]

W XVII wiecznym salonie Marsowym zawisła zatem gigantyczna rzeźba z aluminium przedstawiająca homara. Jedno z najbardziej szalonych dokonań artysty "Rabbit"- nadmuchiwany królik z inoxu króluje w salonie Obfitości. Rzeźba "Split-Rocker" - połączenie głów konia i dinozaura umieszczona została w Oranżerii. Wielce oryginalne te prace, łączące pop-art z kiczem zaczęły powstawać na początku lat 80. Wiele z nich Koons zadedykował swemu synkowi, którego nie widział od wielu lat ponieważ matka dziecka, była towarzyszka życia artysty - gwiazda włoskiego porno Cicciolina - sprzeciwia się spotkaniom.

[…]

Koszt organizacji wystawy Jeffa Koonsa w Wersalu oceniany jest na milion 900 tysięcy euro. Gros tej sumy wyłożyli mecenasi prywatni, finansowy wkład François Pinault, który wypożyczył 5 dzieł ze swych kolekcji, ocenia się na 800 000 euro, a Rada Generalna departamentu Yvelines zgodziła się przeznaczyć na wystawę 200 000 euro.

źródło: www.rfi.fr, 11.09.2008.

Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 100,
maj/czerwiec 2018 r.
  • Maryja przygotuje nas na przyjście Syna