PIOTRSKARGA.PL

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
Albo kolędy, albo dotacje
Władze jednej z londyńskich dzielnic chciały odebrać dotacje polskiej organizacji z powodu jej "chrześcijańskiego charakteru". Dopiero kiedy sprawą zainteresowała się lokalna prasa, urzędnicy zaczęli się wycofywać z gróźb.
Kierowano je do Centrum Polskich i Wschodnioeuropejskich Rodzin Chrześcijańskich w dzielnicy Wood Green, z którego pomocy korzysta około czterystu osób. Centrum organizuje zajęcia dla dzieci, opiekuje się też starszymi i samotnymi imigrantami. Władze dzielnicy, które przekazują placówce siedem tysięcy funtów dotacji rocznie i pokrywają koszty zatrudnienia jednego pracownika, zażądały, żeby Centrum usunęło ze swej nazwy słowo "chrześcijańskich" i wyeliminowało z zajęć "piosenki o miłości do Jezusa".
- Gdy przyszło do mnie to pismo, byłam zszokowana - mówi "Rzeczpospolitej" kierująca ośrodkiem Gosia Shannon.
"Oczekujemy od placówek, które wspieramy, by były wolne od wszelkich akcentów religijnych" - napisała w piśmie Debbi Biss, urzędniczka odpowiedzialna za rozdzielanie funduszy.
Polacy z Wood Green odebrali atak na ich Centrum jako próbę narzucenia im obcej laickiej kultury i systemu wartości. - Powiedziałam sobie, że nie możemy się poddać. Musimy bronić naszego polskiego, chrześcijańskiego stylu życia - mówi pani Shannon, która w Wielkiej Brytanii mieszka od piętnastu lat i ma męża Irlandczyka.

Piotr Zychowicz


źródło: Rzeczpospolita, 09.12.2006

Zobacz także:


poloniachristiana
Lepanto
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 100,
maj/czerwiec 2018 r.
  • Maryja przygotuje nas na przyjście Syna