PIOTRSKARGA.PL

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
Zimbabwe: Legalizacja czarów
Władze Zimbabwe zezwoliły na uprawianie magii. Jak donosi Rzeczpospolita, już od lipca czarownicy będą mogli pracować całkowicie legalnie. Nadal zabronione będą jedynie gusła, które mogą kogoś skrzywdzić. Sądy rozpatrujące pozwy o szkody wyrządzone za pośrednictwem czarów będą musiały udowodnić, że oskarżony używał magii w celu wyrządzenia komuś krzywdy. Problem ten mają prawnicy nie tylko z Zimbabwe - czytamy w Rzeczpospolitej. Czasem dochodzi więc do samosądów. Przed kilkoma dniami setka mieszkańców kenijskiej wioski Keoke zarąbała maczetami czterech mężczyzn, którzy używali czarnej magii.

Nowe przepisy zrywają z tradycją przyniesioną na czarny ląd przez kolonizatorów z Europy na przełomie XIX i XX w. Władze kolonialne konsekwentnie zwalczały praktyki magiczne. Karano nawet tych, którzy nazwali kogoś czarownicą lub czarownikiem. Niestety praktykowanie guseł przetrwało kolonializm i obecnie wraca do jawnego życia, legalizowane przez prawo państwowe.

Rzeczpospolita

Zobacz także:


poloniachristiana
Lepanto
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 99,
marzec/kwiecień 2018 r.
  • Idź i nie grzesz więcej!