PIOTRSKARGA.PL

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
Włoskie sympozjum na temat krucjat
PAP 19:00
Wokół średniowiecznych krucjat narosło wiele mitów, tymczasem miały one szlachetne i wzniosłe cele - to jedna z opinii wyrażonych podczas trwającego na papieskiej uczelni Regina Apostolorum w Rzymie sympozjum na temat wypraw krzyżowych.
Podczas debaty pod hasłem "Krucjaty - między mitem a rzeczywistością", zorganizowanej na uczelni należącej do zgromadzenia Legionistów Chrystusa, podkreślono, że były one wojnami obronnymi i nigdy nie miały charakteru napaści. Uczestnicy dyskusji przytoczyli słowa papieża Piusa XII, że krucjaty miały szlachetny cel, jakim była obrona wiary i cywilizacji Zachodu przed islamem.
Otwierając obrady profesor historii Roberto de Matei, doradca wicepremiera Włoch Gianfranco Finiego, powiedział, że nie można zapominać o tym, iż wyprawy krzyżowe rozpoczęły się w następstwie islamskiej inwazji na terytoria chrześcijańskie oraz zniszczenia miejsc świętych.
Jednym z gości rzymskiej uczelni jest uczony z Cambridge, Jonathan Riley-Smith, który opowiada się za rewizją oceny wypraw. Jego zdaniem krzyżowcy kierowali się żarliwą miłością do Boga. Dlatego w opinii brytyjskiego historyka ten, kto przeprasza dzisiaj za krucjaty, nie zna dogłębnie historii.

Sylwia Wysocka

wiadomosci.wp.pl, 17.03.2006

Zobacz także:


poloniachristiana
Lepanto
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 100,
maj/czerwiec 2018 r.
  • Maryja przygotuje nas na przyjście Syna