PIOTRSKARGA.PL

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
Stosy płonęły rzadziej niż sadzono
Dane dotyczące liczby osób skazanych na śmierć przez trybunały kościelne za herezję i odstępstwo od wiary okazały się przesadzone. We wtorek zaprezentowano w Watykanie prawie 800 stron akt sympozjum na temat historii inkwizycji.
Trwająca od XVI wieku antykatolicka polemika, prowadzona przede wszystkim przez protestantów, a także przez przedstawicieli filozofii oświeceniowej, sprawiła, że do zbiorowej świadomości weszło wiele fałszywych sądów, które później bezkrytycznie powtarzano. Na przykład liczbę chrześcijan wyznających potajemnie judaizm albo islam, a także heretyków spalonych na stosach w Hiszpanii oceniano dotychczas na około sto tysięcy. Tymczasem dla całego okresu istnienia hiszpańskiej inkwizycji - od XV wieku do roku 1834, kiedy została ona definitywnie zniesiona - historycy doliczyli się 125 tysięcy procesów. Wyroki śmierci zapadły w około 1,5 proc. spraw. Kolejny 1,7 proc. dotyczył wyroków śmieci wykonywanych symbolicznie. Zamiast skazanych palono na stosie ich kukły z nazwiskami na piersiach.
Stosy rzeczywiście płonęły, ale nie na tak masową skalę, jak głoszą legendy, i nie tak długo, jak twierdzą sensacyjne publikacje. W XVIII wieku w Hiszpanii inkwizycja nie wydała żadnego wyroku śmierci. Z kolei badając zachowane akta trybunału w Cartagenie w Kolumbii , historycy odkryli, że niektórzy oskarżeni dobrowolnie występowali, aby ich sprawy badały właśnie trybunały kościelne. Świeckie sądy stosowały bowiem bardziej okrutne metody i nie miały procedury, dającej szansę obrony[...].

Rzeczpospolita, 16.06.2004

Zobacz także:


poloniachristiana
Lepanto
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 100,
maj/czerwiec 2018 r.
  • Maryja przygotuje nas na przyjście Syna